Bugun...SENDİKA BAŞKANI MUHİDDİN SEVER'DEN 112 BAŞHEKİMİNE TEPKİ

Samsun'da ambulans şoförlerinin çalışma saatlerine yönelik düzenleme göz ardı ediliyor. Öz Sağlık-İş Sendikası Samsun İl Başkanı Muhiddin Sever Samsunhaber.com'a özel açıklamalarda bulunarak uygulanması gereken çalışma saatleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

facebook-paylas
Güncelleme: 08-04-2020 20:07:51 Tarih: 07-04-2020 14:12

SENDİKA BAŞKANI MUHİDDİN SEVER'DEN 112 BAŞHEKİMİNE TEPKİ

Samsun'da ambulans şoförlerinin çalışma saatlerine yönelik düzenleme göz ardı ediliyor. Öz Sağlık-İş Sendikası Samsun İl Başkanı Muhiddin Sever Samsunhaber.com'a özel açıklamalarda bulunarak uygulanması gereken çalışma saatleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Dünya sağlık örgütü (DSÖ) tarafından küresel pandemi olarak ilan edilen ve tüm dünyada etkisini gösteren COVİD-19 vakalarının ülkemizde de görülmesi ile birlikte, salgının önlenmesi ve mücadele edilmesi hususunda çeşitli tedbirler alınmış ve hala daha alınmaya devam edilmektedir.

 

ÇALIŞMALARI SAATLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

 

Bu tedbirler kapsamında en büyük risk gruplarından biri olan üzerindeki virüsü ailesine ve topluma bulaştırma riski çok yüksek, hastanın COVİD-19 pozitif olup olmamasına bakılmaksızın ilk müdahale eden başta 112 ambulans sürücüleri olmak üzere Cumhurbaşkanlığı esnek çalışma genelgesini göz ardı ederek ve Ülkemizin 79 ilinde 12 saatlik çalışma süreleri devam ederken hatta son zamanlarda illerde kurulan İl Hıfzıssıhha kurullarından çıkan kararlara istinaden 24 saatlik çalışma sürelerine geçirilmiştir.

 

SAMSUN'DA 8 SAATLİK ÇALIŞMA PLANI UYGULANIYOR

 

Ne yazık ki Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Ali YILMAZ’a ısrarla ambulans sürücülerinin 12 veya 24 çalışma sistemi tarafımdan sözlü olarak bizzat talep edilmesine rağmen bir görevi de personelinin moral ve motivasyonunu bu olağanüstü süreçte en yüksek seviyede tutması gereken Başhekim Ali YILMAZ sanki eziyet edercesine 8 saatlik çalışma sistemini uygulanmasındaki ısrarı nedir?

 

ÇALIŞMA SAATİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

 

Şunu belirtmek isterim ki başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Eerdoğan ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu kadar özverili çalışmalarına rağmen Samsun’un sağlık sektöründe bir kurum amiri olan Ali Yılmaz’ın devlet büyüklerimizin yaptığı uygulamaların aksine, Ali Yılmaz’ın bu davranışı akıllara bazı soru işaretleri getirmektedir. HESABINI VEREBİLECEK Mİ? İçişleri Bakanlığının genelgelerinde halkın sokaklarda uzak kalmaları için gerekli tedbirleri almalarına rağmen ambulans sürücülerinin riskleri göz önünde bulundurularak her gün işe gitmesi COVİD-19 virüsünü kapması kaçınılmazdır. Böyle bir durumun olması ve telafisi olmayan sonuçlar doğurması halinde Ali Yılmaz bunun hesabını verebilecek midir? Kaldı ki Sayın Bakanımız basın açıklamasında sesi titreyerek 601 sağlık personeline bu virüsü bulaştığını beyan etmiştir. YETKİLİLERE SESLENİYORUM Buradan Sayın Valimiz Osman KAYMAK ve İl Sağlık Müdürümüz Sayın Muhammet Ali Oruç’a çağrıda bulunarak telafisi olmayan kötü sonuçlar doğurabilecek bu uygulamadan (8 saatlik çalışma) vazgeçilmesini talep ediyoruz.  Cumhurbaşkanımız dahil tüm Türkiye olarak alkışladığımız sağlık çalışanlarımız içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştiren 112 ambulans personellerinin ve özellikle ambulans sürücülerinin izole olabilmeleri ve vardiyalar arasında dekontamine olacak yeterli sürenin mutlak suretle bırakılması salgının yayılmasını engelleyecek önemli tedbirler arasında olduğundan 24 mesai sistemine dönülmesini ancak personel sayısı ve mesai döngüsünün şartları el vermiyorsa 12 mesai sistemine dönülmesi aciliyet arz etmektedir.

 

ÇÖZÜM ODAKLI OLMAK GEREKİYOR 

 

112 başhekimi Sayın Ali YILMAZ’ dan bu konuya Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hassasiyetle yaklaşmasını , çözüm odaklı yaklaşımlar sergilenmediği takdirde sağlık çalışanlarının ve 1. Derece yakınlarının covit-19 riskine karşı gerekli tedbirlerin alınmaması halinde konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza da ileteceğimizi kamuoyunun bilgisine önemle arz ederiz.  Saygılarımla.

Haber: Tahir Ömer ÇOKLUK

 HABER VİDEOSU

Kaynak: SAMSUN HABER www.samsunhaber.com
Etiketler :
Dilara tinkir / 07-04-2020 16:51:00

Bu süreçte en önde bu savaşı vererek evine ekmek götüren sağlık çalışanları nin hakkı verilmeli. Saatleri ile ilgili yardımcı olunmalı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARŞİVİ
YUKARI YUKARI