Bugun...


Cem Deray SEKRETER

facebook-paylas
EĞİTİMLE TOPLUMSAL KURUMLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLER VE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
Tarih: 19-12-2020 19:55:00 Güncelleme: 19-12-2020 19:57:00


EĞİTİMLE TOPLUMSAL KURUMLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLER VE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitimin aileyle olan ilişkisi: Eğitim ailede başlar, okulda devam eder. Ailenin eğitim kalitesindeki rolü çok büyüktür. Aile çocuğun aldığı eğitimle doğrudan ilgilenen bir kurum olduğu için okul ve aile arasındaki bağ kuvvetli olmalıdır çünkü çocuğun geleceği için okul ve aile birlik içinde olmalıdır.

Eğitimin ekonomiyle olan ilişkisi: Ekonomi ve eğitim yakından bağlantılıdır. Bir ülkenin kalkınması, finans, teknoloji, insan gücü, gibi şeylere ihtiyaç vardır. İnsan gücü, enerjisi, becerilerinin verimli olması, hammadde ve donanımları iyi kullanmasıyla verimliliğin artması ilk amaçtır. Projeler üreten, toprağı işleyen, teknolojiyi iyi kullanan insan eğitim ve bilgi ile yoğrularak iş gücünü artırır ve bu artış ekonomi ve eğitim ilişkisinin en önemli özelliğidir.

Eğitimin Dinle olan ilişkisi: Temel bir kuram olan din eğitimi, eğitim de dini her zaman etkilemiştir. Din diğer kuramların düzen, meşruiyet ve sürekliliğine katkıda bulunmuş, eğitimle de ilgilenmiştir. Asırlardır toplumlar din tarafından olgunluk kazanmıştır. Dini kurumlar halen modern yapılarda bile dünyevi özelliklerde eğitim vermektedir. Ahlaki söylemler, vaazlar ve buna benzer eylemler de eğitimin bir parçasıdır. Bilinçli dini eğitim insanlarda olumlu etkiler sağlar.

Eğitimin siyasetle olan ilişkisi: Siyasal konularda bilgi edinen ve eğitim alan öğrenciler, gelecekte siyasi hayata atılmalarını sağlamaktadır. Çağdaş ülkeler eğitim sistemleriyle belli insan tipleri oluşturarak siyasi hayata hazırlamaktadırlar. Siyaset eğitimi planlar, eğitim de siyasetin işleyiş şeklini kazandırır insana.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Toplumlarda çoğu konuda eşitsizlikler olduğu gibi eğitim konusunda da eşitsizlikler vardır. Eğitimde ki eşitsizlik birçok konuda kendini gösterir. En önemli faktör ise iletişimsizliktir ve bunun yanı sıra eğitim eşitsizliği hukuki, psikolojik, ekonomik, sevgi ve saygı anlayışlarını oluşturan olayların bir sonucudur. Bu eşitsizliğin en büyük sebebi devletler ve yönetim şekilleridir çünkü eğitim o devletin aynasıdır.

Bunun yanı sıra eğitim eşitsizliklerinin sorunlarında biri ise genellikle ataerkil toplumlarda kız çocuklarına eğitimdeki bakış açısıdır. Kızının eğitim görmesini gereksiz gören aileler hala vardır. Okulların ise teçhizat ve donanım eksikliği yönünden birbirlerinden çok farklı olması çocuklar arasında eğitim eşitsizliğine de sebep olmaktadır. Toplumun eşit olmayışı, eğitimde ki eşitsizliği de sebeptir. Kırsal kesimlere gitmeye gerek yok, Ankara'nın yüksek kültürüne sahip bir mahallesindeki okulla, yine Ankara'nın ücra bir köşesindeki okul, öğrencileri ve toplumu da yine aynı eşitsizlik örneğidir.

Konu eğitimse öğrencilerin mali ve ailevi durumu düşünülmeden eşit şartlarda eğitim görme hakkı vardır ama günümüzde devlet okulları bir bir kapanarak, özel okul sayısı fazlalaşırken eğitimde eşitlikten bahsetmek biraz abes kaçmaktadır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARŞİVİ
YUKARI