Bugun...


Cem Deray SEKRETER

facebook-paylas
İnternet Kullanım ve Toplumsal Sınıf
Tarih: 14-10-2020 03:25:00 Güncelleme: 14-10-2020 18:23:00


Kişi kendi zorunlu yapması gerektiği eylemlerin yanı sıra kendine boş zaman ayırma ihtiyacını da her zaman hisseder. Kimi kendini tatil beldelerine atarak, kimi sanatın farklı dallarına yönelerek boş zaman faaliyetleri oluşturmaya çalışır. Eğlence tarzları ve mekanları da boş zaman geçirmek içindir. Asırlardır boş zaman, zevk ve beğeni faktörleri de gelişim ve değişim göstererek günümüze kadar devamlılığını sürdürmüştür. Her çağda ve toplumda bu süregelen etkenler yapısal olarak değişkenlik gösterdiği için kültürel sınıfın zevk ve beğeni kültürü de zamanla değişkenlik göstermiştir. Yıllardır toprağını ekip, yemek yaparak ve çocuk yetiştirerek belli bir yaşa gelmiş kadın boş zamanında halı dokumuş, yün eğirmiştir. Kendi çocuklarını da bu yönde yetiştirmiş ve eğitmiştir. O çocuklarda büyüdüğünde kendi yaşam ekseninden çok fazla ayrılmadan (değişimler uzun yıllar alır) birbirine benzeyen beğeni ve zevklerle devam etmişlerdir.
 
Bireyin bulunduğu sınıf yapısı da en az aile kadar bireyi etkiler. Bu durum her türden toplum sınıfları için geçerlidir. Türk toplumunda sosyal yapıyı üst sınıf, orta sınıf ve alt sınıf diye üçe ayıracak olursak, her kültür düzeyinde ki bireyin zevk-beğeni etmenleri mutlaka birbirinden ayrı olacaktır çünkü yıllardır etkilendiği ve içinde bulunduğu sosyal yapının üzerindeki etkilerini ve bağlarını oluşturan faktörler o bireyi oluşturan ana yapılardır. Yapıları oluşturan en önemli faktör ise bireyin finansal durumudur.
 
Günümüzde iletişim teknolojisinde de durum bundan farklı değildir. Sosyal medya ve bu tarz ortamlarda da fark açık ara ile kendini göstermektedir. Kullanılan sosyal medya hesapları, hangi gruplara üye oldukları, paylaşımları, beğenileri ve buna benzer yapılanmalar kişinin kendine benzeyen ve aynı ortak paydalarda buluşması ve kabul gördüğü kullanıcılardan da etkilenir.
 
Modern kültür anlayışının dayatıldığı günümüzde kitle kültürü, popüler kültür ve buna benzer kültürel yapılar toplumu tamamen içine almış, insanlarda kültür ve yaşam farklılıkları olmasına rağmen süregelmişliğini daha da fazlalaştırarak devam ettireceğe benzer. Örneğin şimdilerde orta sınıfın gazete okuma kültürü yerini internet gazetelerine bırakmaya başlamış ve bu dönüşüm kültürün her alanında görülmektedir. Kitle iletişim araçları her toplum sınıfında ve ayrı ayrı kendi içinde yer bulmalarını sağlayan kapitalist bir sistemde devamlılığını sağlamaktadır.
 
Gelir ve meslek aynı zamanda hangi kültürel ortamda bulunulduğu ile ilgili olup, bireyi de diğerlerinden ayırmaktadır. Bir çok klavye tartışması ve atışmalar saatlerce sürebildiği gibi ertesi günlere hatta yıllarca da devam etmektedir. Aynı durum siyasi paylaşımlarda fazlasıyla görülmekte hatta küfüre varacak kadar düşük seviyede yorumlar da yapılmaktadır.
 
Sosyal hesapların başka bir yönünü de hesap sahiplerini tanımak adına kullanımının yaygınlaşması, kullanan kişinin kimliğini, zevklerini, beğenilerini ve boş zaman aktivitelerini öğrenmenin verdiği haz kişiler arasında oldukça hız almış bir sistem biçimi olmuştur.
Sanatçılar, Siyasetçiler, Bilim adamları, doktorlar, ve öğretim kurumlarının bile sosyal hesabının bulunması, tanıma ve işlevsellik açısından oldukça basit bir hale gelmiştir. Bir moda ayakkabıyı veya ev eşyasını dakikalar içinde sipariş ederek adresinize gelmesini sağlamak bile büyük bir kolaylıktır. Fakat bunların yanı sıra sizin için ulaşılması kolay bir çif ayakkabı, başkası için bir rüya olabilir. Bourdieu da bu konuyla alakalı şöyle bir yaklaşım ortaya koymuştur. ''Beğeni kaderin seçimidir: Ancak zaruri beğeniye başka seçim bırakmayan varoluş koşulları tarafından üretilmiş zoraki bir seçim''.
 
Sonuç: Kültürel yapının değişiklik göstermesi, bireylerin doğduğu yerle, hangi aile yapısında ve hangi yaşam şartlarının içinde bulunduğu, gelir seviyesi düzeyinin ne olduğu ve çevresel kültürün kendisini ne derecede etkilediği ile alakalıdır. Bu etkileşimler doğrultusunda internette geçireceği boş zaman kriterleri, boş zaman aktiviteleri, beğeni ve zevkleri yönünden de dolayısıyla farklılık gösterecektir. Görülen bu farklılıklar ayrışmalara, ötekileşmelere hatta insanları kindarlığa kadar götürmektedir. Boş zaman kültürel ve aktiviteler yönünden diğer bir husus ise kültürel eşitsizliğin çarpıcı örneklerinden biri de cinsiyet eşitsizliğidir. Özellikle cinsiyet yönünden de boş zaman aktivitelerini değerlendirmek, ataerkil bir toplumda ve aynı bilince sahip bir ailede yetişen kız çocukları ve kadınların boş zaman aktiviteleri, beğeni ve zevkleri, kültürel yönden yüksek bir toplumda yaşayan hemcinsleri ile aralarında son derece büyük farklılıklar olduğu da bilinmektedir.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARŞİVİ
YUKARI